Kategoriler
Genel Yazarlar

Mahmut SABAH

mah

1938 Kayseri doğumludur.
İlkokulu Kıranardı’nda,Ortaokul ve Lise’yi Kayseri’de bitirdi.
17 yaşındayken Yeni Kayseri Gazetesi’nde Mustafa GÜMÜŞKAYNAK’ın tavassutlarıyla  Stajyer muhabirliğe başladı.
Üç yıl sonra 1958 yılında Hürriyet Gazetesi’nden gelen muhabirlik teklifine evet dedi.Hürriyet’in Kayseri muhabirliğine başladı.
Askerliğini Ankara’da Yedek Subay olarak yaptı.
Askerlik dönüşü Kayseri’de sırasıyla ERCİYES POSTASI,HAKİMİYET ve ÜLKER   gazetelerinde çalıştı.
Hürriyet Gazetesi’nin Kayseri’de büro açmasıyla,burada büro şefliğine atandı.
Mahmut sabah 1958 yılında Hürriyet Gazetesi’nin Kayseri muhabiri ve bölge temsilcisi olarak görev yaptı. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra,dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve 400’e yakın parlamenterin  Kayseri cezaevine nakledilmesiyle, Yassıda mahkumları ve onların yakınlarıyla ilgili yaptığı haber ve röportajlarıyla tanındı.

    17 Eylül 1967’de 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve spor tarihine “ kanlı Pazar “ olarak geçen kayseri spor- Sivas spor maçındaki olayları ve  daha sonra 1969 yazında yurt genelinde deprem etkisi yaratan  Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Kurulunda yaşananları objektif bir yaklaşımla gazetesine taşıyarak yurt genelinde adını duyurdu.(Bu kongrenin başka yerlerde yapılmasına izin verilmemesi ve Kayseri’de yapılmasına Kayseri halkı tepkiliydi.)
İsmet İNÖNÜ’ye kurşun sıkan Sümer Bez Fabrikası işçisi Mesut Suna’yı; THKO’su eylemcisi Deniz Gezmiş’ in yakalanması sırasında gösterdiği mesleki başarısından dolayı Bab-ı Ali ‘de “ Yılın Gazetecilik Olayı” olarak değerlendirilen bir başka başarıyı da yakaladı.

1980 yılında meslektaşlarıyla birlikte Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ni kurdu. Ve cemiyet başkanlığı yaptı.  Kayseri’ de gazeteciliğin gelişmesinde çok çaba gösterdi.
Gazetecilik hayatı boyunca kaleme aldığı haber, röportaj, inceleme yazısı ve makalelerle, çektiği fotoğraflar, Hürriyet, Yeni Gazete ve Dünya gazetelerinde yayınlayan Mahmut Sabah, çok sayıda yazı ve fotoğraf ödüllerinin yanında 1990 yılında Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından “ Son on yılın en başarılı gazetecisi” seçildi.
Mahmut Sabah gösterişten uzak, mütevazi, tarafsız ,düzeyli meslek hayatı ve özel yaşantısıyla örnek bir gazeteci olmuştur.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Basın Konseyi başkanı da olan Mahmut Sabah halen dünya gazetesi’nde gazetecilik görevini sürdürmektedir.
1964 yılında evlenen Mahmut SABAH’ın bu evlilikten 2 kızı bir oğlu olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir