M. Emin BATUR

batu

958 yılında Doğu Türkistan’ın Yarkent vilayetinde dünyaya geldi.
1961 yılında Anavatan’dan mukaddes Doğu Türkistan davasını hür dünyada sürdürmek amacı ile ayrılmak zorunda kalan ailesi ile beraber Afganistan’a geldi. Dört yıl burada ikamet etti.

Babası Mirahmet Batur Afganistan’daki müsait olmayan şartlarda dahi aynı görüşteki mücadele arkadaşları ile Doğu Türkistan davasını sürdürenlerin başında gelmekte olup, 105 ailelik kafilenin Türkiye’ye gelmesinde önemli hizmetleri olan aydın bir zattır.

1965 yılı sonbaharında Türkiye ‘ye gelip Kayseri’ye yerleşti. İleri derecede şuurlu bir vatansever olan babasından Doğu Türkistan ve vatanperverlik konularında ilham aldı. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri de tamamladı.

Şu anda Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Kamu Yönetimi bölümü öğrencisidir. Askerliğini Edirne 3. Mekanize Tümen Komutanlığı Askeri Mahkemesinde zabıt katibi olarak yaptı.

Askerlikten terhis olduktan sonra 1980 yılında bir yıl süre ile Suudi Arabistan da kaldı. Döndükten sonra küçük yaşlardan beri baba mesleği olan ticaret hayatına atıldı.

Şu anda İmaj Optik San.Tic. Ltd. Şti adı ile Optisyenlik mesleğini icra etmektedir. 1976 yılında kurucularından olduğu “Türkistan Gençler Birliği” Derneğinin Genel Sekreterliğini yaptı.

1989 yılında kurucularından olduğu “Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği”nde Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık yaptı. Sayısız seminer, panel ve konferanslara konuşmacı olarak katıldı. 1974 yılından beri çeşitli yerel ve ulusal gazetelerde ve yayın organlarında sayısız makaleleri yayınlandı.

“Gökbayrak Dergisi”nin dernek adına sahipliğini ve baş yazarlığını yaptı.

1999 yılında Dernek Genel Başkanlığından istifa ettikten sonra, http://www.hurgokbayrak.com/ adı ile bir internet sitesi kurdu. Buradan Doğu Türkistan hakkında geniş çaplı yayınlar yapmaktadır.

Şu anda,

Doğu Türkistan’da İstiklal Savaşı,

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi’nin İftiralarına Reddiye,

Özgür Doğu Türkistan İçin ve

Doğu Türkistan Barın Şehitleri

Yabani Güvercin (Tercüme)

adlı yayımlanmış eserleri bulunmaktadır.

Türkiye Yazarlar Birliği Üyesi ve Sarı Basın Kartı sahibidir.

Yerel bir gazetede günlük makaleleri yayımlanmakta olup ayrıca, sahibi olduğu İSTİKLÂL GAZETESİ’ni Türkiye Türkçesi ve Uygurca olarak Doğu Türkistan ve Türk Dünyası ile ilgili son haber ve yorumlara yer vermektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Fotoğraf ve yazı; sahibi olduğu İSTİKLÂL Gazetesi’nden alınmıştır.

 

You may also like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir