Şule Yüksel ŞENLER

2916

1960′lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarıyla ün kazanmıştır.
29 Mayıs 1938 yılında Kayseri’de doğmuştur.
Ailesi aslen Kıbrıs’lıdır.
Babası Kayseri Sümer Fabrikası’nda çalışıyordu.6 yıl sonra görevinden ayrılarak İstanbul’a göç ederler.
Şule Yüksel,İstanbul’a gittiklerinde küçük bir çocuktur.
Koca Ragıp paşa ilkokulu’nda iken, ailenin ekonomik durumu bozuldu.İlkokulu zor şartlar altında tamamladı.Annesinin  kalp krizi geçirip yatağa bağlanınca,öğrenimini ortaokul 2.sınıfta iken bırakmak zorunda kaldı.
Ev işleriyle  uğraşmaya,yemek yapmaya başladı.Artan zamanlarında  ise hikayeler yazmaya başladı.Bunları o zamanlar Safa ÖNAL’ın çıkardığı, ”YELPAZE” isimli dergisine göndermeye başladı. Böylece yazarlığa ilk adımını burada attı.Eline geçen her kitabı okudu.
Daha sonraları ”YENİ İSTANBUL GAZETESİ”nin ”Gençlik Köşesi”nde yazılar yazmaya başladı.
Bir müddet bir terzinin yanında çalışmaya başladı. O bunun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı.
27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra kurulan Adalet Partisi’ne katıldı. AP Bakırköy Gençlik Kolları, Edebiyat ve Kültür Kolu Başkanı oldu.
Faruk Nafiz Çamlıbel’in çıkardığı “Kadın Gazetesi”nde köşe yazmaya başladı. Asıl adı “Yüksel” idi. Ama kadın olduğunun anlaşılması için adının önüne “Şule” ekledi. O artık “Şule Yüksel Şenler” idi. O dönem siyasal görüş olarak aşırı milliyetçi Nihat Atsız’a yakınlaştı.
21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965′te görüntüsü ile düşüncelerinin uymadığını düşünerek tesettüre girdi.
Yeni İstiklal Gazetesi’ndeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı.
Ankara’da İmam Hatiplere ve İlahiyata Kız Yetiştirme Kursu açılmasını sağlayıp, müdür oldu.
Öğrencileri onun gibi “Şulebaş” türban takmaya başladı. Bu kurstan yetişen öğrencilerden biri de ünlü gazeteci Abdurrahman Dilipak’ın eşi Asiye Hanım’dı.
“Huzur Sokağı” adlı romanını yazdı. Ünlendi.
Roman, “Birleşen Yollar” adıyla 1970’te sinemaya uyarlandı; yönetmen Yücel Çakmaklı’nın İslami içerikli ilk filmi oldu. Başrolde Türkan Şoray ve İzzet GÜNAY oynadı.
“İdealist Hanımlar Derneği”ni kurdu. Manevi başkanı oldu.
Derneğe gelen genç kızlar arasında, Emine Gülbaran (Erdoğan) da vardı. Recep Tayyip Erdoğan ile Emine Hanım’ın evliliklerinde arabulucu olan isim de Şule Yüksel Şenler’di.
Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, sekiz ay cezaevinde kaldı.
Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71′de köşeyazarı idi. Seher Vakti dergisi başyazarı oldu. 1971′de hapis yattı. 1980′den sonra Zaman ve Milli Gazete’de yazdı.
Huzur Sokağı adlı romanı filme alındı.
Yücel Çakmaklı’nın yönettiği Birleşen Yollar adlı filmin başrollerinde İzzet Günay ve Türkan Şoray oynadı.(Tualimforum.com ,www.islâmiyet.gen.tr. ve İnternetten alınmıştır)

Eserleri:
1-Gençliğin Izdırabı
2-Hidayet
3-Bize Ne Oldu
4- İslam’da ve Günümüzde Kadın
5- Duyuşlar
6- Herşey İslam için
7- Uygarlığın Gözyaşları
8- Huzur Sokağı
9- Kız ve Çiçek

You may also like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir