Prof. Dr. Ahmet Kamil CİHAN

indir (1)

07.12.1962 tarihinde Kayseri’de doğdu. İlköğrenimini 1974’de Kayseri’deki Ahmet Paşa İlkokulunda; orta ve lise öğrenimini 1981’de Kayseri İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. Formel eğitiminin yanı sıra babası Celal hafız ile Yozgat Akdağmadeni emekli müftüsü Sadık Fidancı’dan klasik usulde bazı dersler de okudu.

1985 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi ve aynı yıl yüksek lisans eğitimine başladı. İki yıl sonra Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi anabilim dalına araştırma görevlisi olarak girdi.

1988 yılında yüksek lisansını “Abdulgani Nabulusi ve Kelam İlmi Hakkındaki Görüşleri” teziyle tamamladı. 1991 yılında aynı anabilim dalında öğretim görevlisi olarak Fakültesinde derslere girmeye başladı.

1994 tarihinde “İbn Sina ve Gazali’de Bilgi Problemi” konulu doktora tezini verdi.

1997 tarihinde Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Ana bilim dalına yardımcı doçent olarak atandı. 2004 tarihinde “İslam Felsefesi” alanında doçent unvanını aldı.

2009 tarihinde “İslam Felsefesi” profesörü oldu. 2010 tarihinde İslam Felsefesi Anabilim Dalı başkanı; 2011’ Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü başkanı oldu.

Daha çok İslam Felsefesi ve Türk Düşünce Tarihi ile ilgili alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler okutan ve çalışmalar yapan Cihan, halen Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde profesör olarak çalışmaktadır.
A. Kamil Cihan’ın Prof. Dr. Hasan Şahin ile birlikte hazırladığı İslam Felsefesi Tarihi Dersleri (Kayseri 1998) adlı çalışması vardır.

 

You may also like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir