Kategoriler
Yazarlar

Mustafa ÖZTÜRK

 

 

     01.11.1944 yılında Kızık Köyü’nde doğmuştur. Köyündeki İlkokul hayatı Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünde tamamlanmıştır. Öztürk’ün yetişmesinde kendi ifadesiyle sonradan başkanlığını da yapacağı Kayseri Türk Kültürü Derneği’nin yeri başkadır. Bu arada Kayseri Lisesi’nde öğrenim yaparken çok güçlü öğretmenlerin de etkisinde kalır ve Türkçülük ruhu içine iyice işlemeye başlar.

H.Sami Bolak, Zeynel Timur, Muzaffer Tok, Hidaverdi Yalçın, Zafer Yalçın, Mehmet Göktolga, Süleyman Kürkçü, Ahmet Kaplan ile arkadaşlıkları ona çok şey kazandırır.
Eğitim Enstitüsü’ndeki Türkçü hocalar onda heyecan yaratır. Bu heyecanla Türkçülük ruhu iyice ruhunda perçinleşir. İlk görev yeri Van’dan son görev yeri Kayseri’de bir çok Türkçü derneğin kuruluşunda,dergi ve mecmuaların çıkarılmasında, bildiri yazımında,gençliği yetiştirme mücadelesinde büyük emekleri vardır.30 ay hapishane dönemi… Öğretmenlikten ayrı kaldığı yıllar… Çileler. Ama ülkü yolunun eri Öztürk Hoca hala ayakta ve şu anda da Bilgiyurdu Dergisi ve Gençlik Derneği’nin başkanlığını yapmaktadır.
Bugün hangi milliyetçi ve Türkçü dergileri açınız hocanın mutlaka derinlemesine işlenmiş yazılarını bulacaksınız. Mustafa Öztürk’e Armağan” kitabı bir vefanın sonucudur.
Kaynak:Kadir ÖZDAMARLAR-Kayseri Basınında Düşünenler ve Yazanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir