Kategoriler
Yazarlar

Mustafa CENGİZ

mu

Kayserispor ve Erciyesspor tarihleri ilk ve sadece Gazeteci-Yazar Mustafa Cengiz tarafından kaleme alınmıştır.
Cengiz’in Kayserispor ve Erciyesspor tarihleri içeren 4 adet kitabı bulunmaktadır.
Mustafa Cengiz tarafından yayınlanan ilk Kayserispor tarihi 15.11.1995 Tarihinde Orta Anadolu Bir Efsane:Kayserispor adı ile yayınlanmıştır. Cengiz bu kitaptan sonra 1998 tarihinde Kayserispor ile ilgili ikinci kitabını Kayserispor tarihi adı altında Kayseri Büyükşehir belediyesinin Kültür yayınlarının 28. kitabı olarak geliştirilmiş şekli ile yayınlamıştır. Kimliğini Arayan takım Erciyesspor adlı kitabını 2003 yılında yayınlayan Cengiz, Kayserispor ve Erciyesspor takımlarının isim değişiklikleri sonrasında Erciyesspor’dan Şandelleme Kayserispor, Kayserispor’dan Plase Erciyesspor adlı eserini de 2004 yılında yayınlamıştır.
Kayserispor ve Erciyesspor ileilgili bütün tarihçeler Mustafa Cengiz tarafından kaleme alınmış olup, bu tarihçelerle ilgili yayınlanan bütün eserlerin temel dayanağı bu kitaplara dayanmaktadır. Kayserispor ve Erciyesspor tarihleri ile ilgili Kitapların telif hakları yazara aittir. 
 
    Mustafa CENGİZ, 1966 Yılı 28 Mayıs’ında Ürgüp’te doğmuştur. Gazetecilik mesleğine 1983 tarihinde Hakimiyet gazetesinde başladı.
17 Kasım 1997 Tarihinde Hakimiyet gazetesini satın alan ve halen bu gazetenin sahibi ve Genel Yayın yönetmeni olarak mesleğe devam eden Cengiz, Anadolu Spor Gazetecileri Derneğinin Kayseri’de 1992 Tarihinde kurucu başkanı olarak ASGD Genel merkezinde de 7 dönem değişik görevlerde bulunan Cengiz halen ASGD’nin Onur kurulu üyesidir. Kayseri Gazetecileri Cemiyetinde de halen 2. başkanlık görevi yapan Cengiz 6 Dönem Cemiyette değişik görevlerde bulundu. Kayseri Fenerbahçeliler derneğinin kurucu genel sekreteri olarak bir dönemde genel sekreterlik görevi yapan Cengiz, halen 10’a yakın Sivil toplum örgütünde aktif üyedir.
Kayseri’de Amatör küme’de 16 yıl futbol oynayan ve Gaziosmanpaşaspor’da 1982’de futbol yaşantısına başlayan Cengiz sırası ile Sağlıkspor, Hisarcıkspor, Basınspor, Sümerspor ve Yeni Mahalle İdman Yurdu’nda forma giydi. İki kez Gol kralı olan ve oynadığı 4 takımda şampiyonluk sevinci yaşayan Cengiz, Kayseri Amatör karmasında da forma giymiştir.
Sümerspor’da rahmetli babası Mehmet Güner Cengiz, Abisi Ahmet Cengiz ve kendisi’de değişik dönemlerde şampiyonluk sevinci yaşayan Cengiz Erciyesspor tarihi kitabını da merhum babasına ithaf etmiştir. Evli ve Mira adında bir kız babası olan Cengiz iyi derece de İngilizce bilmektedir. Mesleğinde çok sayıda ödülü bulunan Cengiz son olarak Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri şubesi tarafından 2007 Yılının en iyi yazarı ödülüne layık görülmüş 2008 yılında da Anadolu Spor Gazetecileri Derneği genel merkezi tarafından hizmetleri anısına özel ödülle ve Kayseri Gazeteciler Cemiyeti tarafından meslekte 25 Yıl ödülü ile onurlandırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir