Kategoriler
Yazarlar

Hüseyin CÖMERT

 
        Kayseri-Gesi-Vekse Köyü, 1946 doğumludur. İlkokulu Vekse’de, Ortaokulu Gesi’de, liseyi ise, 1965 yılında Kayseri Lisesi’nde  bitirmiştir.Üniversite eğitimini ise,Konya’da 1968 yılında tamamlamıştır.Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen bilimleri’inden” Fen Bilgisi öğretmeni olarak mezun olmuştur.
        Kayseri öğretmen Okulu, İmam-Hatip Okulu,Eğitim Enstitüsü,Atatürk Sağlık Meslek Lisesi,Fevziçakmak Lisesi,Sağlık Eğitim Enstitüsü’ne uzun yıllar öğretmenlik yaptı.
                1989 yılında İl Kültür Müdürlüğü’ne atandı.Burada Kayseri Kültürü için büyük işlere imza attı.Kayseri’ye gönül veren arkadaşlarıyla birlikte;Kayseri Meşhurları (Ahmet Nazif Efendi),
Çanakkale’den Hicaz’a Harp Hatıralar  (Hidayet ÖZKÖK),Kayseri’de İlk Nüfus Sayımı 1831 (Hüseyin Cömert),Kayseri Tarihi Eserleri (Ali Yeğen),16.Yüzyılda Kayseri (Mehmet İnbaşı), Kayseri Tarihi (Halit Erkiletlioğlu), Kayseri Yöresi ve Ağıtları (Emir Kalkan), ve daha nice eserleri yayımlayarak Kayseri kültürüne önemli hizmetlerde bulundu.
        1993 yılında Zonguldak İl Kültür Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak atandı. Aynı yıl Kayseri Erciyes Üniversitesi İdari İşler Şube Müdürlüğü’ne daha sonra Daire Başkanlığına atandı.
        2001 yılında Erciyes Üniversitesi Kayseri ve Yöresi Tarih Araştırmaları Merkezi (KAYTAM)ne uzman olarak görevlendirildi.
        Hüseyin CÖMERT’in başlıca eserleri şunlardır;
        1-Kayseri’de İlk Nüfus Sayımı 1831
        2-19.Yüzyıda KAYSERİ
        3-KAYSERİ Meşhurları (Ahmet Nazif’ten düzenleme)
        4-Kayseri Yöresi ve Ağıtları (Emir Kalkan’da düzenleme)
        5-XVI.Yüzyıl Başlarında Kayseri (Mehmet İnbaşı’dan düzenleme)

        6-Çanakkale’den Hicaz’a (Hidayet ÖZKÖK’den düzenleme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir