Kategoriler
Yazarlar

Bekir OĞUZBAŞARAN

 

 

 

BEKİR OĞUZBAŞARAN

01.09.1946’da Kayseri’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri’de; yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. 1975’ten beri Türkçe-Edebiyat öğretmeni ve öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Develi ve Kayseri İmam–Hatip Liselerinde, TED Kayseri Kolejinde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde, Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 2011 yılında memuriyetten emekliye ayrılmış ancak 2014 yılına kadar Erciyes Üniversitesi’nde Türk Dili dersleri vermeye devam etmiştir.

1973-1975 yılları arasında İstanbul’da Yeni Sanat dergisini çıkardı. Kayseri’de çıkmakta olan aylık edebiyat dergisi Berceste’nin 2002-2014 yılları arasında on iki yıl yayın danışmanlığını yaptı. Birçok gazete ve dergide çalıştı. Kültür ve sanat sayfaları hazırladı.

1983 yılında Necip Fazıl’ın Şiiri adlı inceleme kitabını, 2007 yılında Kültür ve Edebiyatımızdan Manzum Portreler ve Rubaiyyât-ı Oğuz adlı şiir kitaplarını, 2009’da Geleneğin İzinde şiir kitabını, 2010’da Bir Yaşama Biçimi Edebiyat adlı deneme kitabını, 2011’de Necip Fazıl Gerçeği adlı inceleme kitabını, 2011’de Bir Gül Düştü şiir kitabını, 2012’de Poetika Rubaileri ve Ahir Zaman Rubaileri adlı şiir kitaplarını, 2013’te Söz Demi adlı şiir kitabını, 2014’te Denemeyi Deneme adlı deneme kitabını yayınladı. 2015’te Hikmet Burcu adlı şiir kitabı yayınlandı.

Pek çok gazete ve dergide kültür, sanat ve edebiyat konularında deneme, inceleme, makale ve eleştiri yazıları yazdı. Yazı ve şiirlerini yayınladığı dergiler arasında: Türk Edebiyatı, Hisar, Erciyes, Küçük Dergi, Yeni Sanat, Kültür ve Sanat, Hazan, Seyir, Berceste, Gültepe, Yeniden Diriliş, Anadolu, Çağrı, Yitik Düşler, Mâverâ, Büyük Doğu, Bilgi, Millî Gençlik, Akpınar, Dil ve Edebiyat, Bizim Külliye, Bizim Kümbet, Millî Kültür, Millî Eğitim, Türk Dili, Bilge, Somuncu Baba da bulunmaktadır.

Şair ve yazar olan hocamız, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)

üyesidir. Kayseri Sanatçılar Derneği (KASD) ve Kayseri Gazeteciler Cemiyetinden İnceleme Armağanları ile Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesinin Deneme ve Biyografi Ödüllerini aldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir