Kategoriler
Yazarlar

Abdullah AYATA

untitled

1958 yılında  Kayseri-Tomarza-Şıhbarak’da doğdu.  İlkokulu köyünde, Tomarza’da Ortaokulu bitirdikten sonra Malatya Akçadağ İlköğretmen  okulundan mezun olur. Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü 1992 yılında bitirdi.
Öğretmenlik mesleğine başladı.Yurdun çeşitli yerlerinde; Adıyaman,Erzurum,Giresun’da öğretmenlik yaptı.
Yazmaya lise yıllarında başladı. Şiir ve kısa öyküleri bazı dergilerde yayınlandı.
2004 yılında Altın Kitaplar Yayınevi’nden yayınlanan ilk romanı olan “Anılarda Son Ermeni” büyük ilgi gördü. Aynı romanıyla 2005’de Aydınlar Ocağı Kayseri Şubesi “Yılın Kültür Adamı”, 2006’da Türkiye Yazarlar Birliği “Yılın Romancısı” ödüllerini aldı.

Abdullah Ayata, halen Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde eğitimci olarak görev yapmakta olup sosyal sorunlarımızla ilgili kurgu içerikli öykü ve romanlar yazmaya devam etmektedir.(www.altinkitaplar.com’dan alınmıştır.)

Eserleri:

1-Horkut

2-Kartallar Kafese Sığmaz

3-Anılarda Son Ermeni

 

 

 

Abdullah Ayata 1958 yılında Kayseri’nin Tomarza ilçesinde doğdu. Başladığı hiçbir okulu aynı şehirde bitiremedi. İlk ve ortaokulu iki, lise ve yükseköğrenimi üçer ayrı şehirde tamamlayabildi. Adıyaman, Giresun ve Erzurum illerinde öğretmenlik yaptı. Yazmaya lise yıllarında mahalli dergilerde başladı. İlk romanı ‘’ SON ERMENİ’’ 2004 yılında yayınlandı. Daha sonra sırasıyla ‘’KARTALLAR KAFESE SIĞMAZ, HORKUT, KEŞKE O DELİ BEN OLSAYDIM, ERCİYESİN GÖLGESİNE SIĞMAYANLAR’’ isimli romanların yayınlanan yazarın, ‘‘ SON ERMENİ’’ isimli romanı ‘‘Türkiye Yazarlar Birliği ve Aydınlar Ocağı’’ ödüllerini aldı. 2008 yılında Frankfurt Kitap Fuarında yılın Türk romanı seçildi aynı roman Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı, Selçuk ve Ege Üniversiteleri, Kırşehir Valiliği ve birçok kaymakamlığı ödül ve plaketlere layık görüldü. “KARTARLLAR KAFESE SIĞMAZ’’ isimli romanı ise Antalya Yazarlar Birliği 2009 yılında yılın romanı ödülünü aldı. Rize, Samsun, İstanbul, Konya ve Kayseri de bazı dergilerde zaman zaman kültür makaleleri yazmakta olan yazar, ülke genelinde ‘’ERMENİ MESELESİ’’ konulu birçok sempozyum, panel ve konferansa konuşmacı olarak katılmaktadır. Aynı zamanda Kayseri Yazarlar Birliği ve Yörük Türkmen Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan Abdullah Ayata Baran Türkmenleri Kayseri Temsilcisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir