Kategoriler
Yazarlar

Yusuf MERAL

ym

1951 Zile doğumludur.İlk,orta ve lise öğrenimini Zile’de tamamladıktan sonra, 1969 yılında Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümü’nü kazanır.Okulu 1971-72 yaz döneminde birincilikle bitirerek, Kayseri Mimarsinan İlköğretmen Okulu’na aynı yıl öğretmen olarak atanır.Burada;öğretmen,müdür yardımcılığı,Müd.yar.reh.md.yard. ve Müdür vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, 1975 yılında yd.subay olarak askere gider.Askerlik dönüşü tekrar eski okuluna döner.
Lisansını, daha sonra tarih dalından alır.
Naklini, annesinin rahatsızlığ sebebiyle Zile’ye ister.Zile’de; İmam-Hatip Lisesi,Fevzi Çakmak,Teknik Lise ve Endüstri Meslek Liselerinde Öğretmen,md.yard.ve müdür vekilliği görevlerinde bulunur.5 yıl İlçe Gençlik Merkezi Mdürlüğü ile kısa süreli İlçe Gençlik ve Spor Müd.vekilliği görevlerini yürütür.
Yaptığı başarılı faaliyetlar ve öğrenci yetiştirmesinde gösterdiği hassasiyetlerden dolayı;İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Kaymakamlık,İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik Makamlarından pek çok teşekkür ve takdir belgeleri alır.
1988 yılında Tokat Bölgesinden ödüle lâyık öğretmen seçilir ve Bakanlık tarafından takdir ve bir maaşla ödüllendirilir.
1991-1992 yıllarında Cumhuriyet Üniversitesi-Tokat Ziraat Fakültesi Meslek Yüksek Okullarında T.C.İnlılâp Tarihi ve Atatürkçülük Tarihi derslerini okutur.
Kızının Kayseri Fen Lisesi’ni kazanması sebebiyle, tayinini tekrar Kayseri’ye ister.
Kayseri’de çeşitli okullarda çalıştıktan sonra 31 Temmuz 2009 tarihinde Kayseri Fevzi Çakmak Lisesi’nden emekliye ayrılır.
Yusuf MERAL’ın gazetelerde tefrika edilen;
1-İslâmiyet Öncesi Türk Destanları-1976-1977
2-Tarihte Türk-Ermeni İlişkileri-1977
3-Türkiye’de Besin Sanayii-1977 yayımlanmıştır.
Ayrıca eşi Semra MERAL’la Birlikte hazılayıp yayın hayatına kazandırdıkları;
1-Her Yönüyle ZİLE-1983(20×28 ebadında)
2-Zile’de Camiiler,Türbeler,Veliler ve Efsaneler-1991 isimli (20×28 ebadında)

3-Şems-i Sivâsî ( Zile’de Doğan Şem-i Sivâsî’ye Erciyes’ten Selâm) 2012 (20×28 ebadında) yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.Araştırmalarının bazıları Üniversite Kitaplarında (malatya İnönü Üni.) yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir