Kategoriler
Yazarlar

Kâzım YEDEKÇİOĞLU

ky

Bu fotoğraf Kâzım Yedekçioğlu tarafından Burhaneddin AKBAŞ’a imzalayıp armağan ettiği fotoğraftır.(Kitabistan/Ah o eski günler)

    Kâzım Yedekçioğlu, 11 Mart 1919 tarihinde Kayseri’de doğdu.
İlk ve Ortaokulu Kayseri’de bitirdi.Sivas Öğretmen Okulu’nu 1937 yılında bitirdikten sonra, Gazi eğitim Enstitüsü Türkçe Edebiyat Bölümü’nü 1939’da bitirir.
1937’den itibaren Savur, Muş, Bartın, Kayseri, Gaziantep, Kayseri, Osmaniye ve İstanbul’daki ilk ve orta dereceli okullarda öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaparak,38 yıllık hizmetinin ardından kendi arzu ve isteği üzerine, İstanbuk Küçükköy Vefa Poyraz Lisesi Müdürlüğünden 1976 yılında emekli oldu.
Son olarak İstanbul Küçükkköy Vefa Poyraz Lisesi Müdürü olarak görev yaptı.

    Kayseri kültür ve folkloruna büyük katkısı olan Kâzım Yedekçioğlu, vaktiyle uzun yıllar başında bulunduğu Halkevi dergisi Erciyes’teki yazılarıyla tanındı. Burada folklor derlemeleri yayımladı. Yazıları 1943’ten itibaren Kayseri mahalli gazete ve dergilerinden İstiklâl, Hâkimiyet, Akın ve Anadolu Haber’de yer aldı. 1945-50 yılları arasında Erciyes, 1954-58 döneminde ise Yeni Erciyes dergilerini çıkardı.
Yedekçioğlu, iyi bir araştırıcı olmanın yanı sıra mükemmel şiirlere de imza atmış bir şairdir. Bir kısmı çeşitli dergi ve antolojilerde yayımlanan ve bazıları bestelenen şiirlerinde Ferdi Fahir (F. F.) adını kullanan Yedekçioğlu, çalışmalarını bir kitapta toplamadı. Mesleki kuruluşlardan İlesam’a üye oldu. Bir de ESKADER’in şeref üyeliğini kabul etti.

    Yedekçioğlu’nun yayımlanmış sekiz eseri bulunuyor. Bunlar da kendi alanlarında birer ilk olma özelliği taşıyor:
Kayserili Genç Şairler Antolojisi (1956),
Dikenli Kestanem-Hoca Hakkı (1961),
Övünmek Gibi Olmasın Ama Kayseriliyim (1972),
İğneden İpliğe (1973),
Okul Piyesleri (1973),
Kayseri Ağzı I- Deyimler (1989),
Kayseri Ağzı II – Sözcükler (1992),
Kayseri Ağzı III – Atasözleri (1994),
Kayseri Ağzı III Atasözleri- İlenmeler-Metin Örnekleri (Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları, No. 26, Ankara 1998, 270 s.)
Araştırmacımızın yayıma hazır olan eserleri arasında;
Kayseri Çocuk Oyunları-
Bilmeli Matallar ve Kayseri Gelenek-Görenekler,
Kayseri Düğünleri,
Kayseri Bilmeceleri bulunuyor.
Kayseri’de yayınlanan hemen bütün gazetelerde günlük köşe yazıları yazan Yedekçioğlu (Türk Folklor Araştırmaları) ve (Türk Folkloru) dergilerinde de Kayseri Folkloruyla ilgili yazıları yayınlanmıştır.(Emir Kalkan-Kayseri Şaiirleri Sh.124)

     Kâzım Yedekçioğlu’nun eserleri hakkında M. Türker Acaroğlu (Küçükçekmece gazetesi, 16 Mayıs 1990), Kerim Yund (Hâkimiyet, 10 Temmuz 1991), Prof. Jale Baysal (Cumhuriyet Kitap, 18 Haziran 1994), Prof. Olcay Önertoy (Çağdaş Türk Dili, 5 Eylül 1991) ve Sami N. Özerdim (Kemalist Ülkü, 29 Şubat 1993) yazılar kaleme aldılar.(Alıntı:ESKADER’den)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir