Emin BATUR

mu.e.b

1958 yılında Doğu Türkistan’ın YARKENT vilayetinde doğdu.
1961 yılında
Anavatandan mukaddes Doğu Türkistan davasını hür dünyada sürdürmek amacıyla ayrılmak zorunda kalan ailesi ile beraber Afganistan’a geldi. Dört yıl burada ikâmet etti.
Babası  Mir Ahmet BATUR, Afganistan’daki müsait olmayan şartlarda dahi ayni görüşteki mücadele arkadaşları ile Doğu Türkistan davasını sürdürenlerin başında gelmekte olup,105 ailelik kafilenin Türkiye’ye gelmesinde önemli hizmetleri olan bir zattır.
1965 yılı Sonbaharında Türkiye’ye gelip Kayseri’ye yerleşti.İleri derecede şuurlu bir vatansever olan babasından Doğu Türkistan ve vatanperverlik konularında ilham aldı.İlk,Orta ve Lise tahsilini Kayseri’de tamamladı.
Şu anda Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakülte’sinde Kamu Yönetimi öğrencisidir.Askeriğini Edirne 3.Mekanize Tümen Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde zabıt katibi olarak görev yaptı.
Askerlikten terhis olduktan sonra 1980 yılında bir yıl süre ile Suudi Arabistan’da kaldı. Döndükten sonra küçük yaşlardan beri baba mesleği olan ticaret hayatına atıldı.
Kayseri’de imaj Optik San.Tic.Ltd.Şti. adı ile optisyenlik mesleğini icra etmektedir.1976 yılında kurucularından olduğu “Türkistan Gençler Birliği Derneği”nin Genel sekreterliğini yaptı.
1989 yılında kurucularından olduğu”Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği”nde Genel Sekreterlik,Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık yaptı.Sayısız seminer,panel ve konferanslara konuşmacı olarak katıldı. 1974’den beri çeşitli mahalli ve ulusal gazetelerde ve yayın organlarında sayısız makaleleri yayımlandı.
“Gökbayrak  Dergisi”nin dernek adına sahipliğini ve baş yazarlığını yaptı. http//www.hurgokbayrak.com adı ile bir internet sitesi kurdu.Buradan doğu Türkistan hakkında geniş çaplı yayınlar yapmaktadır.Mehmet Emin BATUR’un;
1-Doğu Türkistan’da İstiklâl Savaşı
2-Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi’nin İftiralarına Reddiye
3-Özgür Doğu Türkistan İçin
4-Doğu Türkistan Barın Şehitleri
5-Güvercin (Tercüme) adlı yayımlanmış eserleri bulunmaktadır.
TürkiyeYazarlar Birliği Üyesi ve Sarı Bası Kartı sahibidir.
Yerel bir gazetede de günlük makaleleri yayımlanmakta olup, ayrıca sahibi olduğu “İSTİKLÂL Gazetesi’ni Türkiye Türkçesi ve  Uygurca olarak Doğu Türkistan ve Türk Dünyası ile ilgili son haber ve yorumlara yer vermwektedir.
Evli  ve iki çocuk babasıdır.

You may also like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir